Výživa onkologického pacienta
Výživa onkologického pacienta

Nutričná podpora pri liečbe onkologického ochorenia

Strata telesnej hmotnosti, či prijímanie menšieho množstva stravy a tekutín počas onkologickej liečby je veľmi častá. Váš ošetrujúci lekár by vám mal pomôcť identifikovať príčinu a pripraviť individualizovaný plán, ako sa vysporiadať so stratou hmotnosti, či problémami s príjmom stravy. V prípade, že zmeny v bežnom stravovaní a príjme stravy sú nepostačujúce, môžu vám byť odporučené nutričné drinky, známe aj ako enterálna výživa. Živiny, ktoré sú obsiahnuté v prípravkoch enterálnej výživy, vám môžu pomôcť s udržaním telesnej hmotnosti, ako aj svalovej hmoty či životnej vitality.

Čo je to enterálna výživa?

Enterálna výživa alebo orálne nutričné doplnky sú potraviny na osobitné lekárske účely určené na diétny režim pri podvýžive súvisiacej s ochorením. Poskytujú živiny ako je energia, proteíny, vitamíny či minerálne látky. Sú dostupné v mnohých chuťových variantoch a zloženiach, od mliečnych drinkov, cez džúsy až po krémy.

Aké množstvo enterálnej výživy mám prijímať? 

Enterálna výživa je určená pre pacientov, ktorí trpia alebo sú v riziku podvýživy súvisiacej s ochorením. Prípravky sa musia používať pod lekárskym dohľadom. Ak vám lekár predpísal klinickú výživu, musí vám stanoviť presnú dávku, ktorú by ste mali denne prijať.

Každý organizmus má iné nutričné požiadavky. Enterálna výživa sa užíva v množstve od 1 do 3 fľaštičiek / téglikov na deň, avšak závisí to od typu výživy a požiadaviek vášho organizmu. Povedzte vášmu lekárovi,  aké výživové doplnky s obsahom vitamínov a minerálnych látok užívate, nakoľko enterálna výživa taktiež obsahuje vitamíny a minerálne látky.

Ak je pre vás náročné prijímať nutričné drinky a nedokážete vypiť množstvo, ktoré vám bolo odporučené alebo predpísané, informujte o tom svojho lekára. Na trhu existuje veľa druhov enterálnej výživy a váš lekár vám môže odporučiť kompaktnú formu v 125 ml fľaštičke, prípadne alternatívny prípravok, ktorý alebo ktorého príchute vám budú viac vyhovovať.

Kedy by som mal prijímať enterálnu výživu? 

Orálne nutričné doplnky sú navrhnuté tak, aby vám pomohli v prípade, že trpíte podvýživou alebo ste v jej riziku. Fungujú na princípe zvýšenia vášho nutričného príjmu a mali by byť doplnkom vašej klasickej stravy a nie jej náhradou. Nutričné drinku sa užívajú medzi hlavnými jedlami a nie sú náhradou za pitný režim. 
 

Existujú nejaké tipy pre správny príjem nutričných drinkov?

Nutričné drinky chutia najlepšie vychladené. Použiť ich však možno aj pri varení. Môžete si ich pridať do niektorého z vašich obľúbených receptov alebo do smoothies. V prípade, že pociťujete zmenu vnímania chuti, špeciálne príchute alebo vychladené či zmrazené drinky do formy nanuku, vám pomôžu prijať potrebné množstvo energie a bielkovín.

Nutridrink infografika

Informujte sa u vášho lekára o možnosti predpísať nutričné nápoje na recept bez doplatku. Ak ste ich ešte nikdy neochutnali, spýtajte sa lekárnika na možnosť zakúpenia špeciálneho 6-kusového balenia s rôznymi príchuťami a vyberte si svoju obľúbenú príchuť, ešte predtým, ako si necháte prípravok predpísať na recept.

Ako dlho by som mal nutričné drinky užívať?

Každý organizmus je iný a má iné nutričné požiadavky. Možno budete musieť prijímať enterálnu výživu pokým sa váš apetít nezlepší a vaše telo nebude schopné prijať všetky potrebné živiny z klasickej stavy a nápojov. Pre ľudí, ktorí nemôžu vôbec prijímať bežnú stravu, orálne nutričné doplnky prijímané v dostatočnom množstve môžu byť použité ako ich jediný zdroj výživy – nakoľko obsahuje všetky potrebné nutrienty, ktoré organizmus potrebuje.

Ak vám bola lekárom predpísaná enterálna výživa na popíjanie, preberte s lekárom možnosti jej pokračujúcej potreby, ešte predtým ako ju prestanete užívať. Ak je pre vás náročné nutričné drinky prijímať a nedokážete vypiť množstvo, ktoré vám bolo odporučené a predpísané, informujte o tom svojho lekára. Na trhu existuje veľké množstvo dostupnej enterálnej výživy a váš lekár vám môže odporučiť, či predpísať alternatívny prípravok, ktorý vám bude viac vyhovovať.

Aké typy nutričných drinkov sú k dispozícii?

Enterálna výživa je dostupná v širokej škále príchutí, rôzneho zloženia a v rozličných veľkostiach. Vyberte si preto taký, ktorý vám bude vyhovovať čo najviac.

Mliečny nutričný drink

Nutričné drinky sú dostupné v 300 ml, 200 ml fľaštičkách alebo v malej kompaktnej 125 ml forme. K dispozícii sú prípravky vysokoenergetické, vysokoproteínové, prípravky obsahujúce EPA (kyselina eikozapentaénová patrí medzi omega-3 mastné kyseliny, nachádzajúce sa hlavne v rybách), či vlákninu.

Nutričný drink v džúsovej forme

Nutričný drink v 200 ml fľaštičke predstavuje alternatívu pre pacientov, ktorý preferujú ovocné príchute, pred mliečnymi, prípadne majú pečeňovú diétu. Ide o formu hodnú aj pre pacientov s pečeňovými diétami.

Široká škála príchutí je dostupná vo väčšine typov prípravkov. Nechýbajú príchute ako vanilková, čokoládová, neutrálna, mocca. Taktiež aj ovocné príchute ako jahodová, banánová, lesné ovocie, či broskyňa a mango. Pre pacientov so zmeneným vnímaním chuti počas onkologickej liečby sú k dispozícii prípravky pôsobiace okrem chuťových buniek aj cez receptory chladu alebo tepla.

Ako nutričné drinky pomáhajú?

Počas onkologickej liečby sa zvyšujú energetické nároky organizmu, čo je veľmi ťažké doplniť klasickou stravou. Z dôvodu dočasnej zmeny Vášho apetítu, vnímania chutí alebo čuchu môže prijímanie doteraz obľúbených jedál a množstiev, ktoré boli predtým pre vás normálne, spôsobovať počas protinádorovej liečby problémy. Vedľajšie účinky protinádorovej terapie môžu viesť k ďalším zmenám vo vašich stravovacích návykoch. Niektoré potraviny sa Vám budú zdať menej lákavé ako predtým, výsledkom toho bude, že z nich budete prijímať menšie množstvá.

Váš nutričný stav významne ovplyvňuje výsledok terapie, z tohto dôvodu je veľmi dôležité, aby ste v období onkologickej liečby nechudli, ale aby ste si zachovali svoju pôvodnú hmotnosť a to aj vtedy, ak by ste inak chceli schudnúť.

V prípade predpísania nutričnej podpory môže enterálnej výživa, ktorú Vám predpíše lekár, zlepšiť váš nutričný stav, čím môže prispieť k lepšiemu zvládnutiu liečby onkologického ochorenia. Avšak želaný úspech je možné dosiahnuť len nutričnou podporou, ktorá je podaná včas v dostatočnej dávke a jej užívanie je pravidelné a trvá dostatočne dlho.  

Nutričné drinky sú potraviny na osobitné lekárske účely, ktoré obsahujú bielkoviny, sacharidy, vhodné tuky, antioxidanty, karotenoidy, omega-3 mastné kyseliny a takmer 30 rôznych vitamínov a minerálnych látok, ktoré spolu zabezpečujú vyváženú stravu v jedálničku onkologického pacienta.

K tomu, aby ste do svojho organizmu bežnou stravou prijali počas dňa živiny, ktoré sú obsiahnuté napr. v 2 fľaštičkách špeciálnej výživy na deň, by ste ešte museli, okrem toho, čo denne bežne skonzumujete, zjesť aj nižšie uvedené:

  • 4 žemle (pre príjem 600 kcal)
  • 0,7 litrov mlieka (pre príjem 24 g bielkovín)
  • 1,5 kg karfiolu alebo kelu (pre príjem 9,6 mg železa)

Komplexné zloženie prípravkov enterálnej výživy je veľmi ťažké pokryť bežnou stravou.