Výživa onkologického pacienta
Výživa onkologického pacienta

Onkologické ochorenie - liečba a správna výživa

Správna výživa môže byť to posledné, na čo myslíte, avšak je nevyhnutnou súčasťou starostlivosti o vaše telo, nakoľko ho nielen pomáha udržiavať silné, či už pred liečbou, počas alebo vo fáze regenerácie, ale podporuje aj vaše psychické zdravie. Vo väčšine prípadov pozostáva liečba onkologického ochorenia z nasledovných terapií vykonávaných postupne alebo naraz: operácia, chemoterapia, rádioterapia. Stanovenie terapie závisí od umiestnenia a rozvinutia nádoru, ako aj od celkového stavu pacienta. Každý krok spomedzi vyššie uvedených môže mať vplyv na energetický metabolizmus vášho organizmu, i keď u každého sa prejavuje inou intenzitou a odlišnými príznakmi.

Ako by som sa mal stravovať?

Správna výživa je dôležitá pre dosiahnutie rovnováhy, na vyváženie živín, ktoré vaše telo potrebuje, na to aby dokázalo správne fungovať, aby zvládlo liečbu a pomohlo vám postaviť sa opäť na nohy. Príjem správneho jedla a nápojov ovplyvňuje to, ako sa budete cítiť po fyzickej stránke a koľko budete mať energie. Avšak váš jedálniček môže mať vplyv aj na vašu psychickú stránku, napríklad keď nedokážete prijímať stravu, no viete, že jesť musíte, môže to byť pre vás únavné. Neustále pocity nevoľnosti vás tiež môžu unaviť.   

Snažte sa každý deň jesť pravidelne a zaraďte do vášho jedálnička rôzne druhy jedál: 

  • Proteín je dôležitý pre budovanie a obnovu buniek. Dobrými zdrojmi sú napríklad mäso, ryby, vajcia, strukoviny, oriešky či alternatívy mäsa (tofu, či rastlinné proteínové výrobky). Tieto potraviny sú taktiež zdrojom vitamínov a minerálnych látok, ako napríklad železo. 
  • Sacharidy ako chlieb, zemiaky, cestoviny, ryža, či cereálie vám pomôžu dodať energiu, vlákninu, vitamíny a minerálne látky. Zahrňte ich do každého jedla.  
  • Mliečne výrobky (poprípade rastlinné alternatívy) sú dobrým zdrojom vápnika, proteínov a vitamínov. Jogurt, syr a mlieko sú vhodné ako ľahký a rýchly snack. Dajte si 2 až 3 porcie denne.
  • Čerstvé, mrazené, či sušené a zavárané ovocie a zelenina sa všetky počítajú do „päť porcií denne“. Obmedziť by ste ich mali len v prípade ak nemôžete prijímať veľké množstvo vlákniny. Vláknina z ovocia a zeleniny zlepšuje trávenie a poskytuje esenciálne vitamíny a minerálne látky.  
  • Sladké a mastné jedlá by ste mali jesť len v malých množstvách. Avšak v prípade, že potrebujete navýšiť množstvo prijatých kalórií, kvôli zníženiu alebo zabráneniu straty hmotnosti, môže vám byť odporučené prijímať viac tukov a cukrov. Ak ste sa doteraz snažili stravovať zdravo, obmedzovali ste príjem tukov a sacharidov, aby ste si udržali hmotnosť, príjem väčšieho množstva tukov a sacharidov sa vám môže zdať čudný. Existujú aj zdravšie alternatívy tukov, ako napríklad rastlinné oleje, či nátierky s obsahom rastlinných tukov. 

Máte ťažkosti s jedením a strácate hmotnosť?

Rovnako ako vy nemusíte myslieť na výživu, nemusia na ňu myslieť ani lekári. Ak máte problémy s jedením, či prijímaním tekutín, neplánovane ste stratili hmotnosť alebo máte obavy týkajúce sa vášho jedálnička, zverte sa s tým vášmu lekárovi. Starostlivosť o onkologického pacienta by mala byť zameraná na všetky jeho individuálne potreby. Je dôležité si pamätať, že nepotrebujete čakať na to, kým sa vás váš lekár spýta na váš jedálniček. Je úplne v poriadku, keď začnete konverzáciu o jedle a príjme tekutín vy. 

Čo je to nutričný skríning a prečo by som ho mal podstúpiť?

Všetci pacienti s onkologickým ochorením by mali podstúpiť nutričný skríning čo najskôr po diagnostikovaní ochorenia. Mali by ste ho absolvovať bez ohľadu na to, či ste stratili telesnú hmotnosť alebo nie. Spýtajte sa naň vášho lekára. 

Nutričný skríning zahŕňa zhodnotenie vašej telesnej výšky, telesnej hmotnosti a odpovedanie na pár krátkych otázok o možnej neplánovanej strate telesnej hmotnosti, apetíte, príjme stravy a o symptómoch, ktoré by mohli ovplyvniť váš príjem stravy či tekutín.  

Nutričný skríning by mal byť opakovaný v pravidelných intervaloch. Ak vám nutričný skríning nebol robený počas dlhšieho obdobia, upozornite na to vášho lekára.