Výživa onkologického pacienta
Výživa onkologického pacienta

Pomocník pri stravovaní

Cieľom správnej výživy počas onkologického ochorenia je dbať na to, aby malo vaše telo správny pomer výživných látok, ktoré potrebuje pre zachovanie svalovej hmoty, udržanie vás aktívnym, či pre lepšie zvládnutie liečby a pomôcť vám v činnostiach, ktoré robia váš život lepším. 

Nie všetky dni sú ľahké

Mnoho onkologických pacientov pociťuje, že niektoré dni sú lepšie, iné horšie. Ak horšie dni pretrvávajú, nestrachujte sa a veľmi o nich nepremýšľajte. Namiesto toho sa snažte myslieť na dni, kedy ste sa cítili dobre.

Všímajte si, čo prispelo k tomu, že ste sa niektoré dni cítili dobre. Dobre ste sa vyspali? Prestali ste myslieť na problémy? Možno to bolo stravou alebo nutričnými drinkami? Alebo prechádzkou vonku? Návšteva rodiny či známych by mohla byť pre vás tým správnym rozptýlením.

V prípade, že nemáte práve najlepšie obdobie a vaše dni nie sú práve najlepšie, pripomeňte si, čo vám zlepšilo náladu naposledy. Dajte si malú desiatu alebo olovrant keď sa na to cítite. Dajte si napríklad za hrsť orieškov alebo nutričný drink, ktorý vám poskytne potrebné živiny a tekutiny. Snažte sa myslieť pozitívne a neobviňujte sa za to, že ste nedokázali dojesť celé jedlo.

V prípade, že je pre vás jedenie a pitie náročné, je dôležité to, že sa ráta každé sústo. Preto je lepšie vyberať potraviny, ktoré sú plné nutrientov ako napríklad jedlá s vysokým obsahom energie, proteínov či ostatných živín.

Vyskúšajte radšej jesť malé porcie približne každé dve hodiny a hlavne keď začnete cítiť hlad. Je úplne v poriadku si ísť dať niečo malé, keď máte chuť, alebo dať si nutričný drink v prípade, že nedokážete do seba dostať žiadne jedlo. Možno sa budete báť, že ak si dáte niečo malé k jedlu, že nebudete vládať zjesť normálne jedlo, no je úplne v poriadku sa najesť, keď pociťujete hlad.

Veľké porcie jedla môžu byť pre vás neprijateľné. Naopak malé jedlá a nutričné drinky pomedzi jedlá sú zvyčajne ľahšie na trávenie a môžu vám pomôcť navýšiť príjem stravy. 

Príjem širokej škály potravín vám dodá všetky potrebné nutrienty, ktoré potrebujete, a to vrátane vitamínov či minerálnych látok. Ak nedokážete prijímať normálnu stravu, váš lekár by vám mal navrhnúť  vhodné výživové doplnky s obsahom vitamínov a minerálnych látok. Nie je odporúčané prijímať výživové doplnky vo vyšších dávkach ako je odporúčaná denná dávka. Ak chcete užívať nový výživový doplnok , prírodný alebo z byliniek, informujte sa najskôr u vášho lekára.

Najčastejšie mýty

Buďte opatrný pred alternatívnymi diétami, či produktami, ktoré sľubujú liečbu onkologického ochorenia.

Možno ste počuli o alternatívnych diétach, ktoré dokážu vyliečiť rakovinu. Niektoré z týchto diét nedovoľujú príjem určitých typov potravín alebo sa zameriavajú na nezvyčajné kombinácie jedál. Nebolo vedecky potvrdené, že by nejaký typ diéty dokázal nahradiť liečbu onkologického ochorenia. Alternatívne diéty však môžu spôsobiť nedostatok nutrientov potrebných pre váš organizmus.

Taktiež nevenujte pozornosť teóriám, ktoré tvrdia, že jedlo kŕmi nádor. Nie sú podporené žiadnym klinickým výskumom spájajúcim sa s následkami onkologického ochorenia.