Výživa onkologického pacienta
Výživa onkologického pacienta

Zníženie chuti do jedla a strata hmotnosti počas onkologického ochorenia

Počas onkologického ochorenia sa mení metabolizmus organizmu. Tieto zmeny môže spôsobiť odpoveď organizmu na nádor, vedľajšie účinky protinádorovej terapie, určité podávané lieky alebo kombinácia vyššie uvedeného.

Vedľajšie účinky terapie, akými sú nevoľnosť, vracanie a zmenené vnímanie chutí, môžu dočasne viesť k strate chuti do jedla alebo k ťažkosti alebo k neschopnosti prijať dostatočné množstvo živín. Všetky vyššie uvedené príznaky môže spôsobiť aj samotný nádor.

Neželaný účinok zníženia chuti do jedla: chudnutie

Ako výsledok vyššie uvedených účinkov má určitá časť onkologických pacientov ťažkosti s prijatím dostatočného množstva kvalitných živín, čo môže skôr alebo neskôr viesť k nebezpečnej strate telesnej hmotnosti. 

Váš nutričný stav môže významne ovplyvniť výsledok terapie, preto je mimoriadne dôležité, aby ste v tomto období nestrácali hmotnosť, aby ste si zachovali svoju pôvodnú hmotnosť a to ešte aj v prípade, ak by ste inak chceli schudnúť. Toto nie je vhodný čas na chudnutie!

Pretože chudnutie, ktoré sa objavuje v prípade onkologickej choroby, začína na úrovni buniek (objavuje sa v 40 – 85 % onkologických ochorení). Avšak už aj strata 2,5 – 5 % z pôvodnej telesnej hmotnosti môže byť nebezpečná a môže nepriaznivo ovplyvniť účinnosť protinádorovej terapie!
 

Keď chudnutie naberie už nebezpečné rozmery

Na základe skúseností prejde veľmi veľa pacientov po zistení onkologickej choroby na základe odporúčaní svojho lekára na zdravšiu, cielenejšiu stravu, ktorá môže viesť k strate hmotnosti. Riziko chudnutia znásobujú aj časté vedľajšie účinky protinádorovej terapie (vracanie, nevoľnosť, nechutenstvo, odpor k jedlu, atď.), ale obavy a stres, ktoré sprevádzajú rozpoznanie tejto choroby, môžu taktiež viesť k zníženiu chute do jedla.

Dokonca sa pacienti väčšinou aj potešia strate počiatočných pár kilogramov, a to hlavne, ak mali pred začatím liečby nadváhu a myslia si, že je to súčasť liečby a tento proces vedia kontrolovať. 

Môže sa to zdať málo, takmer bezvýznamné, ale výskumy dokázali, že už aj strata hmotnosti 2,5 až 5 % môže negatívne ovplyvniť liečbu rakoviny.

Ako dôsledok chudnutia nenastupuje len celková slabosť, ale znižuje sa aj aktivita životne dôležitých orgánov. Zoslabujú sa srdcové a dýchacie svaly, sťažuje sa dýchanie a znižuje sa zásobovanie kyslíkom. 

Ak je pokles hmotnosti za posledný mesiac väčší ako 5 % alebo za posledných 6 mesiacov viac ako 10 %, či pacient prijíma menej ako 35 % svojho bežného príjmu, je potrebné zvážiť doplnenie bežnej stravy enterálnou výživou na popíjanie. 

Schudnutie 5 % znamená v prípade osoby s hmotnosťou 60 kg –3 kg, v prípade osoby s hmotnosťou 80 kg stratu –4 kg. Už aj chudnutie v takejto miere ohrozuje úspešnosť liečby! 
 

Čo spraviť, ak ste v krátkom čase stratili 3 – 4 kg svojej hmotnosti?

V prípade, ak spozorujete v krátkom čase úbytok hmotnosti o 3 – 4 kg, určite o tom informujte svojho lekára, alebo dietológa, prípadne zavolajte na našu bezplatnú telefonickú poradňu (0800 444 006). Nečakajte, kým bude proces už len ťažko zastaviteľný, alebo negatívne ovplyvní výsledok terapie!