Obrázok
Výživa seniorů
Výživa seniorov

Ja už toľko nepotrebujem, mne stačí káva s mliekom a rožok,“ počúvame často od starších ľudí… 

Pritom, rovnako ako v inom životnom období, aj v starobe platí, že stravovanie musí byť vyvážené, pestré a s dostatočným množstvom všetkých potrebných živín. Nedostatočná výživa sa vždy nepriaznivo odrazí na zdravotnom stave človeka. Podvýživa je na Slovensku oveľa viac rozšírená, ako by človek čakal. Až 1 z 3 seniorov trpí podvýživou. Je dôležité, aby prijímali kvalitnú a vyváženú stravu, ktorá je základným predpokladom pre udržanie zdravia. Prevencia podvýživy môže mať obrovský vplyv na zdravie a duševnú pohodu. Strava seniorov býva často jednotvárna a postráda niektoré dôležité živiny – kľúčová je úloha bielkovín. Bohužiaľ mnohí zastavajú názor, že seniorom stačí nižší príjem stravy. Nie je to pravda, nakoľko potreba energie sa u seniorov znižuje iba o 5% za desaťročie. Venujte preto pozornosť vaším rodičom, starým rodičom a pravidelne sa informujte o tom, čo jedli.
 

Obrázok
Starostlivosť
Odporúčaná starostlivosť a preventívne opatrenia

Pri podvýžive, je dôležité zamerať sa na kvalitu surovín a vyradiť z jedálnička potraviny s vysokým obsahom tuku, soli či cukru.

Zobrazit více
Obrázok
Seniorka
Nedostatočná a nesprávna výživa, strata svalovej hmoty, zhoršený zdravotný stav

So stúpajúcim vekom dochádza k zmenám ovplyvňujúcim metabolizmus organizmu. Dlhodobé štúdie poukázali na to, že s vekom lineárne klesá...

Zobrazit více