Výživa seniorů
Výživa seniorov

Odporúčaná starostlivosť a preventívne opatrenia

Dostatočný príjem tekutín je základ

Fyziologicky dochádza v starobe k zníženiu pocitu smädu. Preto starší ľudia cítia nižšiu potrebu piť a častejšie sú pre nízky príjem a vyššie straty ohrození dehydratáciou. Je vhodné rozložiť príjem tekutín rovnomerne do celého dňa, zaistiť príjem tekutín medzi jedlami, avšak viac tekutín je odporúčané prijímať doobeda. Voda, čaj, ale aj ovocné, či zeleninové nápoje a bylinkové čaje možno zarátať do pitného režimu. Je potrebné si dávať pozor na bublinkové minerálne vody, ktoré môžu obsahovať vyšší obsah sodíka, a tým pádom sú nevhodné pre osoby s vysokým krvným tlakom a srdcovým zlyhávaním. Ovocné šťavy a 100 % džúsy je vhodné riediť vodou 1:1 a nepiť ich nalačno, pretože dráždia sliznicu žalúdka. Nepiť často čiernu kávu (odvodňuje). Všeobecne je odporúčané vypiť 1,5-2 litre tekutín denne. Hydratácia organizmu je dôležitá pre udržanie správnej funkcie obličiek (u 65-ročného človeka je funkcia obličiek znížená asi o 30 %, u 80-ročného o 50 %).

Vedeli ste, že...

… pri podvýžive, je dôležité zamerať sa na kvalitu surovín a vyradiť z jedálnička potraviny s vysokým obsahom tuku, soli či cukru? Výraznou zmenou v stravovaní by mal byť aj výber mäsa a treba voliť skôr chudé mäso, taktiež menej tučné mliečne potraviny a zvýšiť množstvo ovocia a zeleniny. Základom úspechu je aj pohyb. Každodenný pobyt na čerstvom vzduchu je pre seniorov veľmi potrebný.

Obrázok
Tabuľka - potraviny

Vhodná je taktiež vyvážená tekutá strava na popíjanie – tzv. sipping (prípravky enterálnej klinickej výživy). Nutričné prípravky treba seniorovi podávať po jedle alebo medzi jedlami, aby sa ich konzumáciou nezasýtil a neodmietal normálnu stravu. Nezabúdajte na to, že cieľom nie je nahradiť normálnu stravu, ale doplniť a obohatiť ju o makro a mikronutrienty. Senior by mal nutričné prípravky popíjať postupne po dúškoch, nakoľko sa živiny postupne lepšie vstrebávajú, a vypitie celého obsahu fľaštičky naraz by mu mohlo spôsobiť tráviace problémy. Prípravky podávajte vychladené.