Výživa seniorů
Výživa seniorov

Viete, čo je príčinou podvýživy u seniorov a aké sú jej dôsledky?

Príčiny nedostatočnej výživy u starších ľudí:

  • somatické - nechutenstvo, problémy so žuvaním, problémy s chrupom, protézou, poruchy prehĺtania, jednotvárna strava, chronické ochorenie, ochorenie ústnej dutiny, zhoršené trávenie spôsobené užívaním liekov, či znížená pohyblivosť
  • sociálne - chudoba (nedostatočne kvalitná strava), strata sebestačnosti, osamelosť, neznalosť správnej výživy, nevyhovujúca strava v zariadení sociálnych služieb, či v nemocnici
  • vek - dochádza k zníženiu chuťových a čuchových vnemov, zníženiu pocitu hladu, zvýšeniu pocitu plnosti v žalúdku, zníženie potreby príjmu tekutín (veľmi nebezpečné)
  • psychické - demencia, depresia, paranoidné stavy, úzkostná diéta, alkoholizmus
Senior_infografika

Dôsledky nedostatočnej výživy u starších ľudí

  • nízka hladina krvných bielkovín (hypoproteinémia), chudokrvnosť (anémia), strata svalovej hmoty (kostrové svalstvo, dýchacie, srdcové), málo fyzickej aktivity, oslabenie imunitného systému, spomalené hojenie rán, zápcha.

Je úplne v poriadku, že podobne ako sa v starobe znižuje činnosť niektorých orgánov, dochádza k spomaleniu niektorých funkcií, tak sa znižuje aj pocit hladu a starší človek obvykle konzumuje oveľa menej stravy. To ale neznamená, že je to správne. Pre zachovanie sebestačnosti a kvality života seniora, musí byť jeho strava dostatočná a kvalitná. Pre seniorov je všeobecne náročnejšie prijať väčšie množstvo potravy, preto je dôležité, aby aj v menšom objeme stravy boli obsiahnuté všetky potrebné živiny. Vášmu blízkemu môžete pomôcť aj darovaním vhodného produktu tekutej výživy, obzvlášť vhodné sú prípravky so zvýšeným obsahom bielkovín. 
Pitný režim býva u seniorov tiež veľkým problémom.